Tento výrobek vyhovuje pro použití v dotačním programu Nová zelená úsporám. SVT kód není vyžadován.
MPP regulátor a střídač Marko je určen k optimalizaci zisků energie z FV panelů používaných pro ohřev vody. Díky konverzi DC proudu z panelů na střídavý proud (modifikovaná sinus o frekvenci cca 50Hz), umožňuje bez rizika opálení kontaktů připojit od 6 ks FV panelů (např. 410Wp) až do 8 ks FV panelů (např. 300Wp), s celkovým napětím Vmpp kolem 220-260Vmpp i ke standardním neupraveným bojlerům s elektrickou spirálou 1-3kW (optimálně 2-2,2kW). Podmínkou pro stanovení počtu panelů ve stringu je napětí při zatížení (Vmpp) do 270V a napětí naprázdno (Voc) do 330V. Pozor na teplotní koeficient panelů! Oblíbené typy bojlerů jsou např. Dražice OKCE 200 2/2 kW nebo Dražice OKCE 2/4 kW.
Výhodou FV ohřevu vody proti termickému ohřevu je jednoduchost instalace, bez čerpadel, trubek, výměny kapaliny, zanedbatelné prostupy zdmi, možnost umístit FV panely i daleko od bojleru (např. na pozemku).
FV panely nikdy nezamrznou ani se nepřehřejí. Mají nulové náklady na provoz a servis. Rovnoměrnější solární zisky v průběhu roku oproti fototermickým systémům.
Pokud byste nepoužívali regulátor MARKO a přímo připojili např. 7ks FV panelů 300Wp (cca 2,1kWp) na 2kW topnou spirálu, fungovalo by vše výborně jen při plném slunečním světle a chladné vodě v bojleru.
Jakmile se ale voda ohřeje a termostat se pokusí odpojit FV panely od spirály, stejnosměrný proud vytvoří elektrický oblouk, který vypálí kontakty stykače a zničí ho.
Pokud byste nahradili kontakty stykače kvalitnějšími, vydrží déle, ale bez MPP regulátoru a při menším oslunění než je maximum, padá výkon ohřevu strmě dolů, napětí panelů a dodávaný proud nejsou v souladu s odporem spirály.
Proto musí být v systému MPP regulátor, který zajistí udržování nastaveného bodu maximálního výkonu panelů a bude topné spirále předávat vždy maximální výkon, jaký jsou schopné panely dodat, i kdyby šlo při slabém světle jen o 100W. Oproti přímému napojení panelů na bojler je tak možné získat navíc asi 30% teplé vody (platí i pro FV bojlery Dražice).
Střídavý výstup tohoto regulátoru není stabilizovaný a pohybuje se podle napětí panelů a nastavených parametrů mezi 150 - 330V AC. Je možné k němu připojit kromě bojleru i některé další spotřebiče s odporovou charakteristikou zátěže, které nejsou na přesné úrovni napětí závislé, jako teplomety, elektrické podlahové vytápění, sušičky ručníků či klasické vláknové žárovky. Nepřipojujte jiná zařízení obsahující elektroniku ani „chytré bojlery“, vzniká zde riziko jejich poškození modifikovanou sinusovkou! Toto rozhodnutí by měl provést vždy kvalifikovaný odborník.
Skutečné provedení zařízení se může od obrázku na eshopu lišit.
Je možné k němu doplnit hlídací relé nebo jiné přepínací prvky, které umožní ohřívat vodu v případě nedostatku sluneční energie také ze sítě.
Zařízení nepotřebuje pro svůj chod jiný zdroj energie než FV panely.
Výrobek je patentově chráněn.
Specifikace:
Maximální rozsah napětí z FV: 24 - 330V DC
Optimální rozsah napětí z FV (Vmpp): 200 - 250V DC
Optimální rozsah napětí z FV (Voc): 220 - 350V DC
Řízení bodu MPP: podle nastavení trimru na desce, z výroby cca 190V,
regulátor automaticky posouvá cca +-30V podle zátěže
Výstupní napětí AC: řídí se napětím panelů, max. -330V / + 330V
Tvar výstupního napětí: modifikovaná sinus, 3 úrovně (+,0,-)
Výstupní výkon: nom. 2,5kW, max. 3kW
Účinnost převodu: více než 96%
Max. tepelná ztráta při plném výkonu: 27W
AC výkon spirály bojleru: 1-3kW jednofázově, volí se podle napětí a výkonu panelů
Rozměry: 24 x 16 x 8 cm
© Na zařízení a jeho funkci byl 19.1.2016 zapsán
ochranný užitný vzor pod číslem 29062.
Dokumentace k tomuto produktu není v současné chvíli k dispozici.
Nejsou k dispozici žádné soubory ke stažení.